YÖK denkliği olan Almanya üniversiteleri, Türkiye’de üniversite sınavında 4 senelik fakülteye yerleşmek şartı ile Türk öğrencileri kabul ediyor ve dünya standartlarında çok kaliteli eğitim imkânları sunuyor.

Almanya’da Eğitim

Almanya’da Eğitim Sistemi almanyada_universite

Almanya eğitim sistemi olarak uluslararası sistemden farklılık gösterir. Uluslararası yükseköğrenim sisteminde -ki bu sistem A.B.D ve İngiltere başta olmak üzere Türkiyede de uygulanan sistemdir- öğrenci sırasıyla lisans, yüksek lisans ve doktora yaparak akademik kariyerine devam edebilir. Almanyanın kendi eğitim sisteminde ise master yoktur, öğrenci üniversiteyi bitirince direkt olarak doktora yapabilmektedir.

Öğrenci eğitim kalitesi olarak da hakikaten master seviyesinde mezun olur. Bu nedenle kuzey Amerika üniversitelerinin birçoğu Almanyadaki üniversite mezunlarını master yapmış kabul eder ve doktoraya direkt başlamalarında bir sakınca görmez. Almanya eğitim sistemi Avrupa’nın en yüksek standartlarında sahip olduğu eğitim kalitesiyle sosyal devlet anlayışını yansıtan parasız eğitim sistemine dayalıdır. 2000 yılından itibaren yeni bir eğitim sistem için Almanyada ki üniversitelerde kararlar alınmış ve hazırlıklarını tamamlayan üniversiteler sistemlerini Lisans (Bachelor) ve Yüksek Lisans (Master) olarak değiştirmeye başlamışlardır.Bu değişikliğin bir diğer nedeni de 1998 yılında AB ülkelerinin Eğitim Bakanlarının Bologna’da yapmış oldukları toplantının neticesinde alınan kararlardır.

Buna göre, AB ülkeleri kendi aralarında da sorun oluşturan denklik problemlerini çözmek için ortak ve standart bir yükseköğrenim sistemine olusturmuşlardır. Bu nedenle de artık sadece Almanya’nın değil, diğer Avrupa ülkelerinin Yükseköğrenim sistemleri de değişmeye başlamıştır Bu sistemin bir diğer anlamı da, bütün Avrupa ve Türkiye bünyesinde geçerli, şeffaf ve anlaşılabilir bir değerlendirme sistemi oluşturmak ve bu şekilde de Avrupa’da değişik üniversitelerde görülen derslerin bütün üniversiteler tarafından tanınmasını sağlamaktır.

Bu yeni eğitim sistemiyle artık Alman üniversitelerin de “Uluslararası” dereceler verilmektedir: Buna göre yeni sistemde Lisans (Üniversite Öğrenimi / Bachelor) artık 6 sömestir yani 3 yıl ve Yüksek Lisans (Master) da 4 sömestir yani 2 yıldır. Bu programlar eski sistem gibi bir bütün halinde değil, ayrı ayrıdır. Bu nedenle Türkiye’de Üniversiteyi bitirip Almanya’da direkt Master’a başlamak mümkündür. Alman üniversitelerin deki „ Uluslararası „ dereceler: Undergraduate / Bachelor (B.A. / B.Sc.): Türkiye’deki “Lisans” Diplomasına denktir. Graduate / Master (M.A. / M.Sc.): Türkiye’deki “Yüksek Lisans” Diplomasına denktir. Post-graduate / Promotion (Ph.D.): Türkiye’deki “Doktora”ya denktir.

.

Undergraduate / Bachelor (B.A. / B.Sc.): Türkiye’deki “Lisans” Diplomasına denktir.

Graduate / Master (M.A. / M.Sc.): Türkiye’deki “Yüksek Lisans” Diplomasına denktir.

Post-graduate / Promotion (Ph.D.): Türkiye’deki “Doktora”ya denktir.

Almanya’da Lisans Tamalama

Almanya’da Lisans Eğitimi

Almanya’da Yüksek Lisans

 

  • almanyada-neden-okunmalı
  • almanyada-egitim
  • almanyada-yaz-kis-kamplari
  • almanyada-kimler-okuyabilir
  • almanyada-okumak-icin-verdigimiz-hizmetler
  • almanyada-bloke-hesap
  • almanyada-garantor